Aquarius Élet-Mű-Hely-Alapítvány

A kórházi csomag

Az alábbi kórházi csomagot kismama jógások, szülésznők, védőnők, már megszült anyukák segítségével állítottuk össze, és adjuk át nektek: szülés előtt álló kismamáknak és kispapáknak. Javasoljuk, hogy a kórházi csomagot legkésőbb a 36. hétig készítsétek el, hogy elkerülhető legyen az a kellemetlen szituáció, amikor egy váratlanul beinduló korai szülés esetén családtagjainknak kell összehalászni háztartásunkból a kórházi csomagot. Vegyétek komolyan ezt a javaslatot, 7 éves praxisom során nem egyszer szaladt már bele kismamám ebbe a kellemetlen helyzetbe, ők maguk is sajnálták, hogy nem vették komolyan az ajánlásunkat, és túl soká halogatták a kórházi csomag összeállítását.

Szükséges iratok:
– a kismama személyi igazolványa,
– TB kártyája,
– lakcímkártyája.
– Ha össze vagytok házasodva, akkor a házassági anyakönyvi kivonat. Korábban x napnál nem régebbi házassági anyakönyvi kivonatot fogadtak el, most ismét elfogadják az eredetit. Mivel az eredeti házassági anyakönyvi kivonat nagy kincs, javasoljuk, hogy otthon fénymásoljátok vagy scanneljétek és nyomtassátok ki. Vigyétek magatokkal az eredetit és a másolatot is. Az eredetit mutassátok fel, de ne adjátok ki a kezetekből. A másolatot adjátok át. A szülészeteken mindig nagy a káosz, különösen, ha kifogtok egy frontot a szüléshez. Nem egyszer fordult elő, hogy a személyzet elvitte lefénymásolni az eredeti okiratot, majd el kellett rohannia egy szüléshez segédkezni, az eredeti okirat pedig bennfelejtődött a fénymásolóban, és soha többé nem került vissza a tulajdonosához.
– Ha nem vagytok összeházasodva, apasági nyilatkozatra lesz szükségetek. Ez fontos lesz, hogy a babát az apa vezetéknevére írathassátok. Ennek hiányában a baba az édesanya vezetéknevét kapja. Az anyakönyv-vezető már a kórházi napokban meglátogatja az édesanyát, és eldől a baba neve. Ez után már csak bíróságon kérhetitek a név-változtatást. Ezt a kellemetlenséget érdemes megspórolni az apasági nyilatkozattal. Mindig az adott kórházban kérdezzetek rá választott szülészorvosotoknál, szülésznőtöknél vagy a szülőszoba látogatást vezető személynél, hogy az adott kórház hány napnál nem régebbi apasági nyilatkozatot fogad el, és ennek megfelelően időzítsétek az okirat beszerzését.
– várandósok kiskönyve,
– korábbi leletek zárójelentései, ha volt bármilyen kórházi beavatkozás a várandóssággal kapcsolatban.
– *pénzes borítékok: ezt a friss apuka hozza be a kórházi napok során, ne tartsd a kórházban, tekintettel a kórházak nem túl jó közbiztonságára. Reméljük, a hálapénz lassacskán eltűnik a magyar egészségügyből, és akkor ezt a pontot törölhetjük is

kismamának:
– 3 vékony pamut hálóing: egy a szüléshez, ami megy majd az emlékek közé, hiszen várhatóan olyan foltok keletkeznek rajta, amit nem tudsz kimosni sem, ráadásul XXL-es méret, később karcsúbbakra lesz már szükséged Kettő vékony pamut hálóing kell majd a szülés utánra. Azért javasoljuk a vékony pamutot, mert a kórházakat általában túlfűtik a babák kedvéért. Ráadásul mind a szülés egy általában kimelegedéssel járó tevékenység , mind a baba születése után a sok szoptatás, büfiztetés, ringatás, hordozás, összebújás a babával igen jól fűt, úgyhogy sem a szülő nők, sem a friss anyukák nem szoktak fázni a kórházakban. Ha mégis fáznál, a réteges öltözködés a megoldás, egy köntös formájában Mindhárom hálóing legyen elől kigombolható, azaz szoptatásra alkalmas, hiszen szülés után közvetlenül, még a szülőszobán fogtok kapni 1-2 órát (ez a korai kötődés ideje, amikor az illatotok beég a baba memóriájába. Az újszülött babák még nem látnak jól, ugyanúgy, mint az állatkölykök, szagok alapján azonosítják be a szüleiket az első napokban, hetekben. Ezért is fontos, hogy lehetőleg ne használjatok dezodort, parfümöt a szüléskor). Ez alatt a szülőszobai 1-2 óra alatt, amikor még a szülő hálóinget viseled, feltétlenül szoptasd meg a babádat. Szülés után a babák nagyon éberek, ügyesen megkezdhető a szoptatás. Bár ekkor még nem történt meg a tejbelövellés, de előtej (colostrum) már jelen van az anyamellben, és a benne található immunglobulinok felérnek egy védőoltással. Semmiképp se mulaszd el ezt az első lehetőséget a szoptatásra! A babák általában ez után az éber 1-2 óra után majdnem egy napig alszanak, kiheverve ez idő alatt a szülés-születés fáradalmait, majd farkas éhesen ébrednek. Szülés után 2 óránként nyugodtan mellre teheted a babádat, ha az a legkisebb jelét is mutatja az éhségnek pl. cuppog, nyelvét öltögeti, kereső mozdulatokat végez a fejecskéjével, kezét szopizza, mocorog, nyöszörög, és az utolsó jelzés a hangos sírás.
– min. 2 törölköző, de ezt ne használd az altest letörlésére, mivel a szülés után nagyon erős vérzés várható több napon, akár héten át. Az altest letörlésére inkább használj intim kendőt, nedves WC papírt vagy akár konyhai törlőkendőt.
– 2 papucs: egy a száraz és egy a nedves blokkba.
– fehérneműk: javasoljuk az eldobható, egyszer használatos fehérneműket az első napokra, amíg az erős vérzés tart. Ezeket az eldobható fehérneműket gyógyáasztai segédeszköz boltokban tudjátok beszerezni.
– A hazamenős ruhát ráér a párod behozni akkor, amikor értetek jön.
– fésű, gumik-csatok, fogkefe, fogkrém, tusfürdő, testápoló, körömvágó: minden egyéni piperecuccod, amire szükséged lehet.
– Kiemelnénk még a hajszárítót, ami a privát kórházakban általában rendelkezésre áll, de a közkórházakban nagy valószínűséggel nincs. Mivel a szülés során általában megizzadnak a kismamák, illetve a szülés utáni 3-5 . nap között, a nagy hormonális visszaálláskor ébredhetsz éjjel arra, hogy fázol, és csurom víz a hálóinged és a hajad. Nos, ezek után jól eshet egy hajmosás, a végén pedig szükséged lehet hajszárítóra, különösen ősztől-tavaszig.
– 1 csomag TENA Lady Extra inkontinencia betét: vagy bármilyen más márkájú inkontinencia betét. Erre azért van szükség, mert a szülés utáni napokban olyan erős a vérzés, hogy a legultrább menstruációs betét sem elegendő annak biztonságos felfogására. Nagy valószínűséggel nem lesz szükséged egy egész csomag inkontinencia betétre, de a maradékot elteheted a következő baba születésére vagy elajándékozhatod. Nagyon változó egyénenként az is, hogy milyen intenzitású a vérzés a szülés után, milyen mértékben enyhül, és összegészében hány hétig tart.
– haskötő vagy hasleszorító bugyi: szintén gyógyáaszti segédeszköz boltokban szerezhető be. Régen egy homokkal teli zsákot tettek a nők hasára a szülés után. Erre azért volt szükség, mert a szülés után a has még jó ideig nem nyeri vissza a várandóság előtti alakját. Egyrészt, mert a hasfal elrenyhült a várandóság hónapjai során: mind a hasizmok meggyengültek, mind a has középvonalán húzódó kötőszövet (linea alba) megnyúlt. A renyhe hasfalon a belső szervek akadálytalanul előreesnek. A méhnek is majd egy hétre van szüksége, mire visszahúzódik eredeti körte méretére. Úgyhogy sok kismama csalódottan jön ki a szülőszobáról, hogy hiába bújt ki a baba, a pocakjuk még mindig akkora, mint egy félidős várandósnak. A haskötő vagy hasleszorító bugyi egyrészt alakformáló, másrészt segíti a belső szerveket a visszarendeződésben. Csak napi néhány órai viselése javasolt.
– több tekercs WC papír, nedves intim törlő, papírzsebkendő, törlőkendő: minden, amire a higiéniához szükséged lehet, mert egyáltalán nem garantált, hogy a közkórházakban megkapod.
– szoptatós melltartó: az utolsó trimeszterben már egy jó kismama boltban, egy szakértő eladó segítségével meg tudod vásárolni a megfelelő méretű szoptatós melltartót, ami már le tudja követni azt a méret ugrást, ami a tejbelövelléskor várható.
– szoptatós betét: ha lehetséges, selyem tartalmú szoptatós betétet vegyél, mert annak antibakteriális hatása van. A mell a baba születése után olyan igénybevételnek van kitéve a szoptatással, amire nem lehet felkészülni. Vannak ugyan szakkönyvek, amik javasolják, hogy a várandósság alatt már kezdjük el edzeni a mellett a szoptatásra pl. dörzsöljük, csavargassuk, húzogassuk, kérjük meg a párunkat, hogy eddze, de mivel a mellbimbó stimulációja oxitocin felszabadulásához vezet a szervezetben, aminek pedig kontrakciót (azaz méhösszehúzódást) serkentő hatása van, ezért mi nem javasoljuk az ilyen felkészülést. Ráadásul, szerintünk nem egyszerűen lehetetlen felkészülni arra az igénybevételre, ami egy csecsemő szoptatásával jár. Egy újszülött babát 2 óránként szoptathatunk. A tapasztalatok szerint egy újszülött baba akár 30-45 percig is szopizhat. Ebből napi 6 óra szoptatás jön ki. Erre egyszerűen nem lehet felkészülni. Amit megtehetünk a mellbimbók védelmében, az a megelőzés. Ennek a megelőzésnek részét képezi a selyem tartalmú szoptatós betét. Véd a mellbimbó gyulladása ellen. Természetesen a mellbimbó védelmében az egyik legfontosabb dolog a helyes szoptatás, de erről majd egy másik cikkünkben írunk részletesebben.
– 100% tiszta Aloe Vera gél: megelőzésre használhatjuk a mellbimbó védelmében, mivel az aloe vera gyulladáscsökkentő, sebösszehúzó hatással bír. Minden szoptatás után kenjünk egy kicsit a mellbimbóra a maradék anyatejjel együtt bemasszírozva, majd hagyjuk beszívódni. Ha kicsi repedés keletkezett a mellbimbón a szoptatás során, képes összehúzni, gyulladását megakadályozni. Természetesen ha már kialakult egy nagyobb seb, főként ha be is gyulladt, már nem biztos, hogy az aloe vera meg tudja oldani a problémát. Ezért mindenképp megelőzésre használjuk.
– kézi-gépi fejőgép: normál esetben nincs szükség fejőgépre, mivel egy igény szerint szoptatott, jól szopizó babával, testileg-lelkileg-mentálisan kiegyensúlyozott mamival a szoptatás beáll nagyon gyorsan a baba igényei szerint. Mégis lehetnek olyan előre nem látható esetek, amikor a fejőgépnek hasznát vehetjük, amennyiben a kézzel történő fejést esetleg nem sikerült elsajátítanunk. Ilyen eset lehet pl. egy koraszülött baba, vagy hipotón baba, vagy olyan baba, akinek a ajak-száj területen nehezítése van, ami gátolja a szoptatást. Ilyenkor ugye a tejtermelés nem indul be, mivel azt a baba szopizása stimulálja. Ennek hiányában nagy segítséget jelenthet a fejőgép. De hogy kellemesebb példát említsek, amikor a baba már szépen gyarapodik, és először alussza át az éjszakát, mi óramű módjára felébredünk majd az éjszaka közepén, mert a mell azt tanulta, hogy ilyenkor szoptatási idő van. A feszülő mellek ugyanolyan kellemetlen diszkomfort érzettel járnak, mint a tele hólyag, amit a kismamák nagyon jól ismernek, mint éjszakai pihenésük rendszeres megzavaróját. Természetesen butaság lenne felébreszteni a babánkat, hogy enyhítsen a mellfeszülésen, mikor végre átalussza az éjszakát. Helyette inkább fejjünk ki egy kis tejet mindkét mellből, épp csak annyit, hogy a kellemetlen diszkomfort érzés megszűnjön. A mell 1-2 nap alatt megtanulja, hogy éjjel nem szükséges a szoptatás, és nem fog minket felébreszteni. Egy esetleges tejvezetés elzáródás vagy mellgyulladás esetén is segítségünkre lehet a fejőgép. A szoptatás végén, az elválasztás során is, amikor már nem akarjuk odakínálni a mellett a babának, de szükséges lehet a mellek kiürítése, jó szolgálatot tehet a fejőgép. Azért fontos, hogy a fejőgép végig a háztartásban legyen az utolsó trimesztertől a teljes tejelapadásig, mert sokszor épp az éjszaka közepén lehet szükség rá, amikor nehéz lenne mondjuk a sógornőnktől kölcsön kérni. Hogy gépi vagy kézi fejőgépet választunk, azt a péntárcánk és időnk szabja meg. A kézi olcsóbb, viszont munkásabb. Kézi fejőgéppel 20-30 percet is igénybe vehet a fejés mellenként, ami felemésztheti akár a két szoptatás közötti teljes időt az első hetekben, ha netán valamilyen okból mégis fejnünk kell. A gépi fejőgép drágább, viszont egyszerre fejhetjük ki mindkét mellett, és 5-7 perc alatt meg is lehetünk az egész projecttel, ugyanolyan kíméletes módon, csak kevésbé munkásan. A fejőgépekhez tejtároló zacsikat is adnak, amikben lefagyaszthatjuk az extra lefejt tejet, majd a hozzátápláláskor belekeverhetjük a baba főzelékeibe.
– bimbóvédő-bimbókiemelőt lehetőleg ne használjunk az első 4-6 hétben, mint ahogy lehetőleg cumit és cumisüveget sem, mert cumi-mellbimbó zavart okozhat, ami a szoptatás végét jelentheti.
– Labello ajakrúzs: bár benne hagytam a csomagban az ajakrúzst, valójában ez egy tüneti kezelés. A valódi megoldás, hogy a leendő apukának rendszeresen 10-15 percenként, kortyonként itatnia kell a szülő nőt, hogy pótoljuk az elveszített folyadékot, megakadályozzuk az ajkak kicserepedését.
– szénsavmentes ásványvíz: készíts oda a kórházi csomag mellé egy másfél literes ásványvizet, és amikor a szülés beindul, párod oldjon fel benne 5-5 golyót a két szülést támogató homeopátiás szerből, a Cimicifugából és Caulophyllumból. A két homeopátiás szert alacsony, testi potenciában szerezd be, D4 v D5, C5, C9 v C12, max. C15-ös potenciában. Egy pár percet igénybe fog venni, mire a golyócskák feloldódnak. Ezzel a homeopátiás vízzel itatható a kismama végig a szülés alatt.
– készíts a kórházi csomag mellé egy fél literes kulacsot vagy üres üdítős flakont is, és tarts a hűtőben az utolsó hónapban 2-3 szem narancsot és mandarint. Amikor a szülés beindul, akár úgy hogy elfolyik a magzatvíz, akár csak beindulnak a rendszeres kontrakciók, amíg a kismama megméri a kontrakciók hosszát, illetve a két kontrakció között eltelt időt, illetve ezekkel az információkkal felhívja az orvosát vagy szülésznőjét, addig a párjuk a homeopátiás víz mellett elkészíthet egy fél liter frissen facsart narancs-mandarinlét. Kézi facsaró minden háztartásban található, át is szűrheted egy kancsóba, majd abból akár egy tölcsér segítségével áttöltheted a kulacsba/flakonba. A narancs-mandarinlé könnyen, gyorsan emészthető táplálék, energiaforrás, frissít, üdít, tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal, és folyadékot is pótol egyben. Szintén kortyonként kínálható a szülés során. Régebben voltak kórházak, ahol nem engedtek semmit sem enni, sem inni a szülés alatt, mivel a császárra vagy egyéb beavatkozásokra készültek. Szerintünk ez helytelen hozzáállás, és szerencsére egyre kevésbé jellemző a kórházakra. A természetes szülésre készülünk, és mivel egy átlag szülés 8-9 óráig tart, és a szülő nő sok folyadékot veszít, és energiára van szüksége, ezért úgy helyes, hogy vegyen magához könnyen emészthető táplálékot és elegendő folyadékot a szülés során.
– szőlőcukor, csoki, esetleg műzliszelet szintén javasolt az energia biztosítására, ha a szilárd táplálékot el tudja fogadni a kismama. Ha nem, maradjatok csak a narancs-mandarinlénél.
– palástfű és málnalevél tea keverék 1:1 arányban: készíthetsz a kórházi csomag mellé egy termoszt is, és megmutathatod a párodnak, hol találja, és hogyan készítheti el az utolsó trimeszter szülés előkészítő teáját. Ez a szülés alatt már nem fog csodákat tenni, de ha meleg italra vágyik a kismama, ebből lehet megkínálni.
– ülőpárna: gyógyászai segédeszköz boltban szerezhető be. Egyrészt vannak vajúdópozíciók, ahol az ülőpárna biztosítja a medence minden irányú tágulását. Másrészt szülés után az érzékenyebbeknek az ülve szoptatáshoz könnyebbséget jelenthet. Érdemes rögtön 2-t beszerezni, egyet a szüléshez, és egyet a szülés utánra.
– szoptatós párna: szülés után be lehet hozni az ülve szoptatáshoz. Tehermentesíti a vállövet. Könnyebben viselhető a napi mintegy 6 óra szoptatás.
– olvasnivaló, íróeszközök+papír, babanapló: ilyesmikre csak akkor lesz szükséged, ha valami miatt hamarabb berántanak és benn tartanak a kórházban. Ez elég ritka manapság a szűkös kórházi férőhelyek és az egészségügy anyagi nehézségei, valamint a személyzet hiánya miatt. Inkább az a jellemző, hogy hazaküldenek, ha még nem indult be eléggé a szülés. Azért bármi esetre felkészülve, odateheted ezeket a kórházi csomag mellé. Normál beindult szülés mellett nem lesz időd rájuk, nyugodtan otthon is hagyhatod.
– zene: az utolsó trimeszterben napi rendszerességgel hallgass egy számodra kedves zenét. Legyen ez a zene megnyugtató, ellazító, ami jó érzésekkel tölt el pl. komolyzene,jazz, soul, meditációs zene. Mivel az utolsó trimeszterben már a baba is hall, többféleképpen történhet a napi zenehallgatás. Szólhat a zene a hangszórókból, ezt a baba is hallani fogja. Hallgathatod fejhallgatóval, és akkor a babán csak azok az kellemes érzések áramolnak át, amit belőled a zene kiváltott. Vagy helyezheted a fejhallgatót a pocakodra is, és akkor a baba közvetlenebbül érzékeli a zene rezgéseit. Fontos, hogy ezek a közös zenehallgatások legyenek mindig nagyon nyugodtak. Ne kattogjon ilyenkor a fejedben sem a bevásárló lista, sem a tennivalók listája. Kezdd az egész zenehallgatást pár mély hasi vagy teljes jóga légzéssel. Fordulj gondolatban a babád felé. Simogasd meg a pocakodat, mosolyogj rá. Azután hallgassátok együtt kicsit a zenét. Napi 10-20 perc tökéletes lenne. Ez azért lesz fontos, mert amikor beindul a szülés, és beutaztok a kórházba, mindez nagyon izgalmas, főleg első szülésnél. Amikor végül megkapjátok a szülőszobát, a párod elindíthatja ezt a zenét a szülőszobában található zenegépen. Az ismerős zene, és a hozzá kapcsolt meditatív, nyugodt hangulat megérinti a kismamát, aki az idegen kórházi környezetben is otthonosabban tudja majd érezni magát a kedves zenének köszönhetően. A komplikációmentes szülés sok kis apróságon múlhat
– illatmécses: a zenéhez hasonlóan növelhető a kismama komfortérzete az idegen kórházi környezetben, ha illatmécsest is visztek be a szülőszobára, egy kedvenc illóolajjal. Vizet minden szülőszobán tudtok venni. Öngyújtót, gyufát, és több mécsest se felejtsetek el betenni a kórházi csomagba. Érdemes az előbb leírt zenehallgatással összekapcsolni a kedvenc illatot. Miközben a zenét hallgatod a babáddal az utolsó trimeszterben, mindig üzemeld be az illatmécsest is közben. Így nem csak az ismerős zene, de a kedves illat is segít az ellazulásban a szülőszobán. Természetesen nem csak a zene, de az illatmécses beüzemelése is a fiúk feladata. Időnként cserélniük kell majd benne a mécsest, újra kell tölteniük vízzel, és csepegtethetnek bele 4-5 csepp illóolajat. A legnépszerűbb olajak a vanília, mandarin, narancsvirág szoktak lenni, de van akinek a tömjén, a mirha vagy a szantál a kedvence. Ha nem találsz illatot magadnak, a Katalizátor Könyvkiadó Bt. szüléskönnyítő olajkeverékét is megpróbálhatod. Csupa olyan olajokból áll, amik segítik a szülés közben a pszichés ellazulást.
– fényképezőgép, kamera: kérjük a fiúkat, hogy szülés közben semmiképpen se fotózzanak vagy videózzanak. Legyenek inkább a párjuk mellett, figyeljenek rájuk és segítsék őket. A szülés utáni 1-2 órában viszont, amit a szülőszobán kap a kis család, érdemes készíteni pár képet. A babák éberek, hatalmas szemekkel csodálkoznak a világra. A friss anyukák pedig szinte ragyognak a boldogságtól
– óra: bár a szülőszobák falán is szokott lenni óra, a sajátod biztos pontosabb. Érdemes az első lélegzetvétel, felsírás időpontját feljegyezni. Ha később szeretnétek elkészíttetni a baba horoszkópját, erre még szükségetek lesz
– mobil+töltő: normál hüvelyi szülés után 3 nap, császár után 5-7 napig tartózkodnak az anyukák a kórházban. A mai telefonokat általában naponta kell töltened, úgyhogy feltétlen legyen nálad töltő is.
– evőeszközök: egy időben csak azért vittünk be a kórházba evőeszközöket, hogy ne a kórháziakat használjuk. Ma már sok kórházban nincsenek evőeszközök, ezért feltétlen vigyél be magaddal.
– gátmasszázs olaj: a gátmasszázs a 34. hétttől ajánlott, külön cikkben írunk erről. Az olajat feltétlen vidd be magaddal, mert a masszázst a szülőszobán még egyszer meg kell ismételni, illetve a kitolási szakban a szülésznő még masszírozza vele a hüvely utolsó gyűrűjét, hogy elősegítse a baba gátvédelemmel való mielőbbi megszületését.
– muskotályzsálya illóolaj: görcsoldó hatású a muskotályzsálya olaj, ezért a kontrakciós szakaszban használhatjuk a keresztcsont masszírozásához. Készíthetünk belőle meleg dunsztot is: egy kis törölközőt vagy textilpelust beáztatunk meleg vízbe, rácsepegtetjük a muskotályzsálya illóolajat, a gáti és keresztcsonti területre helyezzük, majd az egész medencét egy nagy száraz fürdőlepedővel öleljük körül. Statikus vajúdó-pozíciókban használható ez a technika.
– olcsó jóga matrac és két pléd: a négykézlábas -és plédes vajúdópozíciókhoz, melyeket az apás szülésfelkészítőkön nézünk majd meg.

babának:
– legkésőbb a szülőszoba látogatáskor kérd el a kórháztól a listát, amit a babádnak vinned kell, mert ez kórházanként változhat. Egyre inkább mindent vinned kell magadnak egyébként, a kórházak szegényes anyagi lehetőségei miatt.
– még ha adnak is babaruhát, érdemes 1-2 pamut rugdalózót és kombidreszt vinned, hátha épp nem tud jönni a csecsemős nővér, amikor szükséged lenne száraz babaruhákra.
– Kis pamut sapikat érdemes vinned egy párat.
– Kis zoknikat vagy kesztyűket a kezecskéjére, mert a körmeik nagyon gyorsan nőnek, és mivel még nem tudják irányítani a mozgásukat, akaratlanul is megkarmolják az arcocskájukat.
– Vihetsz be egy steril körömollót is, amivel rendben tarthatod a baba körmét. Álmukban a legegyszerűbb levágni
– A hazamenős ruhát ráér a párod akkor behozni, amikor már tudod, hogy végre hazamehettek
– pelenkázó felszerelést általában minden kórházban kérnek (eldobható vagy mosható pelus, popsitörlő, popsikenőcs)
– Két pamut plédet is ajánlunk beszerezni, kékes-bordós árnyalatokban, egyet a szüléshez, egyet pedig utána. Ez a szín a babát a pocakban eltöltött időre emlékezteti, mivel a pocakban már látja a hasfalon átszűrődő fényben a vénák és artériák színét. Ezért a síró újszülött megnyugtatásában hasznos lehet egy ilyen pléd: rögtön a születés után is, és később bármikor, ha a baba nyűgösködik.
apának:
– enni-innivaló: legalább 3-4 kiadós szendvics és legalább egy literes víz vagy üdítő
– 2 papucs: egy a száraz, egy a vizes blokkba
– fürdőruha: medencés szüléshez
– törölköző: medencés vajúdás utánra ill. a szülés után, ha szeretne letusolni, mielőtt haza vagy a munkába indul.
– váltás ruha.




Kövess minket a Facebook-on!